Kiedy kupić łańcuchy na koła? Jakie wybrać? Kiedy są potrzebne?

Zima się zbliża wielkimi krokami, co sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się w jaki sposób powinniśmy przygotować nasz samochód do jazdy w trudnych, zimowych warunkach. Jednym z przydatnych zimą akcesoriów są łańcuchy śniegowe na koła. Mimo, że nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu to jednak warto je mieć w niektórych sytuacjach. Kiedy są potrzebne? Jakie rodzaje mamy do wyboru i czym się różnią?

Góry i trudny teren

Łańcuchy na opony zostały stworzone do jazdy po śliskich, ośnieżonych drogach. O ile możliwa jest ostrożna jazda po takich drogach bez łańcuchów na nizinnych drogach o tyle w górach łańcuchy często okazują się być niezbędne. Na niektórych górskich zboczach możemy też spotkać nakaz jazdy w łańcuchach w niekorzystnych, zimowych warunkach. Dlatego warto jest posiadać komplet łańcuchów, gdy wybieramy się na zimowy wyjazd w góry.

Rodzaje łańcuchów

Łańcuchy śniegowe zakładane są na dwa lub cztery koła. Aby dobrać odpowiedni rodzaj łańcuchów przede wszystkim musimy znać wymiary opon, model naszego auta i markę. Istnieje też podział na łańcuchy do aut osobowych, terenowych i ciężarowych. Wybierajmy tylko te łańcuchy, które mają odpowiednie atesty i certyfikaty, gdyż jest to inwestycja w nasze bezpieczeństwo na kilka sezonów zimowych. Rodzaje łańcuchów możemy rozróżniać po rodzaju montażu. Obecnie występuje kilka rodzajów systemów mocująco- napinających, które trzymają łańcuch na oponie. Tak więc do wyboru mamy łańcuchy z napinaczem manualnym, który sami musimy po przejechaniu kilkuset metrów dociągnąć. Łańcuchy z napinaczem automatycznym same regulują poziom napięcia łańcuchów tak, aby był jak najbardziej optymalny dla naszych opon. Najdroższe są zapewniające największą wygodę montażu łańcuchy do szybkiego montażu, po których jedynie wystarczy przejechać, aby założyć je na opony. Ich zakładanie jest o wiele prostsze i szybsze niż w przypadku innych modeli.

Nieważne jakie łańcuchy wybierzemy, aby długo nam służyły należy je w właściwie przechowywać i konserwować. Powinniśmy czyścić je po każdym użyciu, zaś po sezonie zimowym dobrze jest je natłuścić i przechowywać w suchym miejscu.